See hapoke on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "happo",
"3": "ke",
"gloss1": "acid"
},
"expansion": "happo (“acid”) + -ke",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "happo (“acid”) + -ke",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hapoke",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapoke",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapoketta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "hapoke",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "hapoke",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hapo",
"2": "k",
"3": "kk",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish links with redundant target parameters",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ke",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms with collocations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "rikkihapoke"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "typpihapoke"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
11
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
7,
10
]
],
"english": "sulphurous acid",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "rikkihapoke",
"translation": "sulphurous acid",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
11
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
7
]
],
"english": "nitrous acid",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "typpihapoke",
"translation": "nitrous acid",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"A term used as headword in names of certain weak inorganic acids."
],
"id": "en-hapoke-fi-noun-q7Zo7s4-",
"links": [
[
"inorganic",
"inorganic#English"
],
[
"acids",
"acid#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑpokeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝po̞k̟e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑpoke"
}
],
"word": "hapoke"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "rikkihapoke"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "typpihapoke"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "happo",
"3": "ke",
"gloss1": "acid"
},
"expansion": "happo (“acid”) + -ke",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "happo (“acid”) + -ke",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hapoke",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapoke",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapoketta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapokkeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapokkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapokkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "hapoke",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "hapoke",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hapo",
"2": "k",
"3": "kk",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish links with redundant target parameters",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -ke",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with collocations",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑpoke",
"Rhymes:Finnish/ɑpoke/3 syllables"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
11
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
7,
10
]
],
"english": "sulphurous acid",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "rikkihapoke",
"translation": "sulphurous acid",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
11
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
7
]
],
"english": "nitrous acid",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "typpihapoke",
"translation": "nitrous acid",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"A term used as headword in names of certain weak inorganic acids."
],
"links": [
[
"inorganic",
"inorganic#English"
],
[
"acids",
"acid#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑpokeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝po̞k̟e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑpoke"
}
],
"word": "hapoke"
}
Download raw JSONL data for hapoke meaning in All languages combined (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.